Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uzly

28. 9. 2008

 

 

Ambulanční uzel

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Ambulanční uzel neboli plochá spojka se používá především na spoje, při kterých je nutné aby uzel nebyl hranatý a netlačil (Př. vázání šátku na zlomenou ruku). Pro účely spojování provazu a lan není příliš spolehlivý.

 

 

 

 

Úvaz na proudnici

                                                                      

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Pomocí úvazu na proudnici vytahujeme do výšky proudnici s napojenou hadicí.

 

 

 

 

Dračí smyčka

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

Dračí smyčka je uzel, který se dříve výhradně používal na navázání na lano, buď samostatně nebo přes zachycovací postroj. Vzhledem k tomu, že u tohoto uzlu hrozí při neodborné manipulaci rozvázání, jeho využití se výrazně snížilo. Přesto však by hasiči měli tento uzel znát pro jeho určité výhody. Dá se z něj udělat smyčka kolem těla, která se nestahuje, nebo improvizovaný postroj.Při zavázání je nutné tento uzel vždy pojistit jednoduchým očkem. U dračí smyčky je možné zatěžovat pouze lano, které z uzlu vychází.
Pozor, jiné zatěžování uzlu je nebezpečné. Při obvodovém zatížení se dračí smyčka poměrně snadno rozvazuje, zvlášť pokud zatěžující síla není trvalá. Dračí smyčka lze uvázat i dvojitě.

 

 

 

 

Liščí smyčka

 

                                                                      

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Liščí smyčka je velmi jednoduchý uzel, může být i obrácený naruby a pak má podobné vlastnosti jako lodní - vzniká-li tlak, posiluje ho.

 

 

 

Lodní smyčka

 

                                                                  

Obrazek

 

 

 

 

Lodní smyčka je jeden z nejpoužívanějších zadrhávacích uzlů, má všestranné využití. Vážeme ji tak, že kdekoli na laně vytvoříme oko, které podržíme v jedné ruce. Druhou rukou vytvoříme druhé oko tak, aby nám vznikl tvar brýlí. Brýle potom překřížíme a uzel vložíme do karabiny nebo na jakýkoli pevný předmět, ze kterého nemůže sklouznout. Uzel je možné vytvořit i kolem pevného předmětu napícháním.
V tomto případě je nutné zkontrolovat, aby lana byla řádně překřížena a nemohlo dojít k uvolnění nesprávně uvázaného uzlu. Výhody uzlu jsou jednoduché vázání, všestranné použití, možnost prodloužení nebo zkrácení volných konců lan, drží i při zatížení jednoho pramene lana, po zatížení lze rozvázat. Nesmí se použít samostatně ke kotvení a k přímému zajištění proti pádu. Tam kde nelze uzel neustále kontrolovat, je vhodné jeho zajištění jednoduchým očkem. Po vyjmutí z karabiny se uzel samovolně rozvazuje. V karabině vytváří pevný bod na laně.

 

 

 

 

Tesařský uzel

 

 

                                                                      

Obrazek

 

 

 

 

 

Tesařský uzel se používá přizvedání klád, trámů, hadic a jiných břemen. Rychle se váže i rozvazuje.

Zkracovačka

                                                                      

Obrazek

 

 

 

 

 

Slouží ke zkrácení dlouhých lan nebo provazů, napínacích lanek stanů apod.

 

 

 

                                                                         

Obrazek

Pro potřebu mladých hasičů postačí znát uzly vyobrazené v této tabulce.