Uzly

28. 9. 2008

Ambulanční uzel

Ambulanční uzel neboli plochá spojka se používá především na spoje, při kterých je nutné aby uzel nebyl hranatý a netlačil (Př. vázání šátku na zlomenou ruku). Pro účely spojování provazu a lan není příliš spolehlivý.

Úvaz na proudnici

Pomocí úvazu na proudnici vytahujeme do výšky proudnici s napojenou hadicí.

Dračí smyčka

Dračí smyčka je uzel, který se dříve výhradně používal na navázání na lano, buď samostatně nebo přes zachycovací postroj. Vzhledem k tomu, že u tohoto uzlu hrozí při neodborné manipulaci rozvázání, jeho využití se výrazně snížilo. Přesto však by hasiči měli tento uzel znát pro jeho určité výhody. Dá se z něj udělat smyčka kolem těla, která se nestahuje, nebo improvizovaný postroj.Při zavázání je nutné tento uzel vždy pojistit jednoduchým očkem. U dračí smyčky je možné zatěžovat pouze lano, které z uzlu vychází.
Pozor, jiné zatěžování uzlu je nebezpečné. Při obvodovém zatížení se dračí smyčka poměrně snadno rozvazuje, zvlášť pokud zatěžující síla není trvalá. Dračí smyčka lze uvázat i dvojitě.

Liščí smyčka

Liščí smyčka je velmi jednoduchý uzel, může být i obrácený naruby a pak má podobné vlastnosti jako lodní - vzniká-li tlak, posiluje ho.

Lodní smyčka

Lodní smyčka je jeden z nejpoužívanějších zadrhávacích uzlů, má všestranné využití. Vážeme ji tak, že kdekoli na laně vytvoříme oko, které podržíme v jedné ruce. Druhou rukou vytvoříme druhé oko tak, aby nám vznikl tvar brýlí. Brýle potom překřížíme a uzel vložíme do karabiny nebo na jakýkoli pevný předmět, ze kterého nemůže sklouznout. Uzel je možné vytvořit i kolem pevného předmětu napícháním.
V tomto případě je nutné zkontrolovat, aby lana byla řádně překřížena a nemohlo dojít k uvolnění nesprávně uvázaného uzlu. Výhody uzlu jsou jednoduché vázání, všestranné použití, možnost prodloužení nebo zkrácení volných konců lan, drží i při zatížení jednoho pramene lana, po zatížení lze rozvázat. Nesmí se použít samostatně ke kotvení a k přímému zajištění proti pádu. Tam kde nelze uzel neustále kontrolovat, je vhodné jeho zajištění jednoduchým očkem. Po vyjmutí z karabiny se uzel samovolně rozvazuje. V karabině vytváří pevný bod na laně.

Tesařský uzel

Tesařský uzel se používá přizvedání klád, trámů, hadic a jiných břemen. Rychle se váže i rozvazuje.

Zkracovačka

Slouží ke zkrácení dlouhých lan nebo provazů, napínacích lanek stanů apod.

Pro potřebu mladých hasičů postačí znát uzly vyobrazené v této tabulce.