Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednodenní poznávací výlet Okrsku Stará Říše

31. 3. 2009

SH ČMS okrsek Stará Říše pořádá jednodenní poznávací zájezd do vodní elektrárny Dlouhé Stráně a do muzea výrobny ručního papíru Velké Losiny

 

 

 

 
Termín: 16.5.2009
Cena: 550,- Kč (doprava bus, vstupné VE a muzeum)
Odjezd autobusu: Olšany            5,00 hod.
                                  Stará Říše       5,05 hod.
                                  Sedlatice         5,15 hod.
                                  Markvartice    5,25 hod.
Časový rozvrh:
 
5.30 – 10.30 cesta
11.00 – 14.00 prohlídka VE Dlouhé stráně ( společně)
15.00 – 17.00 návštěva muzea výroby ručního papíru ( rozdělení na dvě skupiny), možnost oběda, nebo individuální prohlídka Velkých Losin
17.30 – 22.30 cesta
 
 
Kam že to vlastně pojedeme? Nejdříve strávíme nějakou dobu v autobuse a to cca 240 km. Po příjezdu do města Kouty nad Desnou si vyzvedneme vstupenky a průvodce, který nás dovede na vrchol hory Dlouhé Stráně, kde se nachází horní nádrž vodní elektrárny. Po jejím zhlédnutí sjedeme o kousek níž, kde se nachází spodní nádrž a zároveň vstup do kaverny, což je hlavní organismus elektrárny, která je umístěna přímo v hoře pod povrchem. Pro informaci pár technických dat. Počátek výstavby začal v roce 1978 a elektrárna byla uvedena do provozu 1996. Elektrárna je řešena jako podzemní dílo. Obě soustrojí jsou umístěna v podzemí, v kaverně o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m. Souběžně s kavernou turbín se v podzemí nachází komora transformátorů, která má rozměry 115 x 16 x 21,7 m. V této komoře jsou dva blokové trojfázové transformátory, rozvodny 22 kV a další zařízení. Horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí. Přivaděče mají délku 1 547 m a 1 499 m. Elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o průměru 5,2 m. Tunely jsou dlouhé 354 a 390 metrů. Dolní nádrž se nachází na říčce Divoká Desná. Nádrž má celkový objem 3,4 mil. kubických metrů, výšku hráze 56 m, kolísání hladiny 22,2 m. Horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m. Má celkový objem 2,72 mil. m 3.
 
Po prohlídce VE se přemístíme do města Velké Losiny, kde nás čeká prohlídka muzea výroby ručního papíru. Základní prohlídkový okruh pro návštěvníky je veden nejatraktivnějšími částmi manufaktury. Součástí prohlídkové trasy je i detailní pohled na celý výrobní postup a návštěva autentických stěžejních pracovišť starobylého provozu výroby ručního papíru. Muzejní expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru jsou situovány v hlavních historických objektech. Návštěvníkům nabízejí seznámení s historií papíru a jeho výroby od nejstarších dob.
Na tuto prohlídku budeme rozděleni do dvou skupin. Před prohlídkou, nebo po prohlídce bude možno si zajít na oběd, nebo se individuálně projít po Velkých Losinách.
Vzhledem ke vzdálenosti a počtu účastníků bude nutné si sebou přibalit i nějaký ten řízeček, protože čas na oběd bude s největší pravděpodobností až v odpoledních hodinách. Prosím všechny zájemce, aby svoji účast potvrdili co nejdříve a to do 24.4.2009!
 
 
Za okrsek Stará Říše
J.N.
 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář